Тенджера, това в повечето случаи е дълбок домакински съд, служещ за топлинна обработка на храната. Той има плоско дъно и обикновено от страни има добре закрепени заоблени дръжки, а отгоре се захлупва с капак, който също има дръжка. Тенджерата служи за приготвяне на различни хранителни продукти обикновено чрез варене или задушаване.
Традиционно в нея се готвят чрез варене различни меса, зеленчуци, приготвят се супи или различни вкусни манджи, като гювечи или яхнии. Манджите могат да съдържат различни продукти, като месо, картофи и различни зеленчуци, като специфично е, че те имат гъст сос и с това се различават от супите. В тенджерата може да се приготвят и различни варива, като ориз, боб, леща, макаронени изделия и други.
Има различни видове тенджери, според материала от който са изработени или според целта за която ще се използват.
Например има тенджери изработени от метал, обикновено неръждаема стомана, също може да има чугунена тенджера, тенджера от алуминий, тенджера от стомана, емайлирана тенджера, тенджерите могат да имат и не залепващо покритие като тефал или тефлон или да са направени от стъкло.
Някои по-специални тенджери се изработват от мед, и се използват предимно от професионални готвачи в ресторанти и специализирани кухни, те често имат само една дълга дръжка, вместо две малки кръгли, като повечето тенджери. Стъклените тенджери са по-познати у нас като йенски тенджери. Има и тенджери от керамика, като в тях всичко се приготвя много добре, понеже топлината се разпределя по-равномерно.
Видовете тенджери се различават и според специфичните функции за които могат да служат. Малки тенджерки за сос, те понякога нямат капаци, могат да са с една дръжка и приличат на дълбок тиган.
Тенджери с двойни или тройни дъна за по-добра топлинна обработка.
Тенджери под налягане в които ястията се приготвят много бързо.
Крокпот или така наречените бавни тенджери, които стават все по-популярни напоследък. Те са изключително практични са работещите жени, защото се пускат сутрин когато например се тръгва на работа и ястието се готви в продължение на 7-8 часа, така храната е готова, точно след работния ден. Много от тези тенджери имат и затоплящи функции, така че поддържат манджата топла до времето за вечеря.
Тенджери за готвене на пара, още наречени тенджери за здравословна храна. Те обикновено имат допълнително решетъчно дъно.
Тенджери за приготвяне на сок или соковарки, които имат специални капаци.
Тенджери със специален дизайн за лесно отцеждане на течността, когато варите макарони, боб, леща, картофи или различни зеленчуци например.
Има и някои по-специални тенджери, като например израелската тенджера чудо, която служи за печене на газов котлон, вместо във фурна.
Тенджерата, както и други домакински съдове има изключително стара и интересна история.
Най-старите изпълняващи подобна функция съдове запазени до днес са отпреди 20000 години.
Някои от видовете тенджери имат и интересна история, като например тенджерата чудо, която става популярна през петдесетте години по време на кризата в Израел, когато голяма част от населението няма фурни и храната е много ограничена и после по време на имигрантската вълна през седемдесетте години на миналия век. Имигрантите нямат добри условия на живот и рядко имат фурни, с тенджерата чудо те успяват да пекат и приготвят традиционните ястия типични за тяхната кухня.
В продължение на дългата си история тенджерата е претърпяла безкрайно много метаморфози, основно за да служи по-добре на хората в променящите се условия на живот. Тя е била изработвана от всевъзможни материали и е имала много различни форми, но винаги една и съща цел – приготвяне на вкусна и питателна храна.